Część elementów niezwykłej instalacji roślinno-sensorycznej w showroomie marki na prestiżowej ul. Mokotowskiej w Warszawie zostały wykonane z naszej BIELI. Do projektu showroomu marki YOPE powstała rodzina autorskich form (kinkiety oraz podstawki), które w wyrazisty sposób eksponują nowe produkty firmy YOPE.
Ceramika to jeden z materiałów, które trudno poddać recyklingowi. W procesie produkcji ceramiki produkty są sprawdzane pod kątem jakości wykonania na różnych etapach. Jeśli mają jakieś niedoskonałości są wyrzucane. Rezultatem są ogromne stosy ceramiki, które zalegają obok fabryki jako końcowy odpad bez możliwości utylizacji. Wykorzystaliśmy je tworząc nowy materiał i produkty. Istnieje wiele tego typu materiałów z właśnie takim potencjałem.
Przetwarzanie śmieci to nasza przyszłość. Pomysł na markę BIEL zakładał wykorzystanie istniejącego, trudnego do zagospodarowania odpadu po przemysłowego jako kruszywa do stworzenia nowego materiału budowlanego. Wykorzystanie wspominanego kruszywa posiada istotne walory funkcjonalne: utylizacja odpadów, czyszczenie CO², właściwości termoizolacyjne, wytrzymałościowe oraz wizualne.
Zakładając z moim wspólnikiem Grzegorzem Piotrowiczem markę postanowiliśmy zastosować technologię GRC zmniejszając tym samym zużycie cementu i piasku w betonie. Technologia GRC pozwoliła nam obniżyć wagę mieszanki przy znaczącym wzroście wytrzymałości. Co w rezultacie dało zmniejszenie śladu węglowego, niższe koszty produkcji oraz łatwiejszy transport i montaż.
Pomysł na nowy materiał przyszedł podczas realizacji jednego z wnętrz restauracji gdzie jedna ze ścian lokalu miała być realizowana w formie mozaiki z obudów komputerowych.
Pomysł naprowadził nas na trop tworzenia bardzo wytrzymałego materiału przy użyciu odpadu.
Istnieje wiele odpadów niewykorzystanych, zalegających na halach produkcyjnych. Naszym celem było zmniejszenie ich ilości i nadaniu mu charakteru kruszywa w betonie architektonicznym.
W ciągu roku zrealizowaliśmy szereg prac w tym stoliki do takich miejsc jak Sensorysie, restaruacji Bydło i Powidło, a także bar oraz elementy lamp do włoskiej restauracji Le Braci. Prezentowaliśmy nasz materiał dużym firmom, brandom i nadal poszukujemy optymalnych form wykorzystania materiału.
Jakiś czas temu będąc na wizycie w spalarni śmieci został nam przedstawiony odpad, żużel, z którym miasto nie wie co zrobić. Odpad ten nie ma możliwości utylizacyjnych i nawet po poddaniu go procesowi termicznemu wciąż jest sklasyfikowany jako odpad z zanieczyszczeń komunalnych chociaż po wypaleniu ma postać stałą i nie imitującą żadnych toksycznych związków. Naszym celem jest pozbycie odpadu kodu i stworzenie materiału z jego użyciem.
Wyzwaniem stało się poddanie materiału wstępnemu oczyszczeniu z metali ciężkich oraz komercjalizacji go.
Innym z trudno przetwarzalnych odpadów jest tworzywo ze starych obudów komputerów. Na wysypiskach zalegają tony tego materiału, który po bliższym zapoznaniu okazuje się wdzięcznym materiałem do ekspozycji czy wykorzystania. Zrobiliśmy próbę produktu elewacyjnego, który eksponowałby różnorodność i charakterystyczne kształty tego rodzaju odpadu.
konsultacje projektowe
Oferuję konsultacje projektowe. Doradzę jak stworzyć brief, gdzie marka lub przedsięwzięcie mają niewykorzystany potencjał. Przeprowadzę nadzór koncepcyjny nad realizacją.