Postanowiłam sięgnąć również po charakterystyczny dla pobliskiej Kolonii detal zdobienia budynków za pomocą geometrycznych gzymsów wykonanych z surowych cegieł.

Brief WCK zawierał również uwzględnienie miejsca na gramofon, płyty oraz miejsce na tablice informacyjne gdzie mieszkańcy mogliby komunikować się ze sobą.

Na potrzeby projektu zaprojektowałam autorskie kafle ceramiczne z dekoracji w technice szkliwienia zbiegającego z wykorzystaniem wosku.

Kuchnia będąca do tej pory wąską typowo blokową “kiszką” została otwarta i przeniesiona na środek przestrzeni. Dodatkowo powstało zaplecze - przebieralnia do sąsiadującej z kawiarnią sceny.

Nadałam kuchni formę otwartej wyspy z możliwością częściowego odgrodzenia za pomocą kotar. Resztę zajmuje układ kawiarniany stolików oraz krzesełek.

 

Projekt realizowany w ramach Beza Projekt.

Inwestor: Wolskie Centrum Kultury

Współpraca: Agnieszka Ciechanowska oraz Tomek Korzewski.

Zdjęcia: Jacek Kołodziejski

 

Wolskie Centrum Kultury znajduje się na Woli przy ulicy Działdowskiej. Wola jest dynamicznie zmieniającą się poprzemysłowa dzielnicą Warszawy, w której przed II wojną światową funkcjonowało wiele fabryk. Jednymi z istotnych przedsiębiorców w tej dzielnicy była pary filantropów oraz działaczy społecznych - Ludwika i Hipolit Wawelbergowie. Zbudowali oni w latach 1898-1900 osiedle tanich mieszkań robotniczych - Kolonię Wawelberga.

Kolonia dysponowała dużym programem wspierającym mieszkańców. Na jej terenie znajdowały się między innymi pralnia oraz szkoła.

Przez parę lat swojego życia mieszkałam w jednym z mieszkań na Kolonii, co wspominam z dużą tęsknotą i nostalgią. Zaangażowani byliśmy z mężem w działalność Stowarzyszenia Kolonii Wawelberga, która dziś chroni, wspiera i ożywia osiedlowe życie.

Projekt Klubokawiarni Sąsiedzkiej to jedno z takich działań zainicjowanych przez lokalne Wolskie Centrum Kultury. Zostałam poproszona o przekształcenie standardowego “barku” w przestrzeń przyjazną mieszkańcom oraz społeczności domu kultury.

konsultacje projektowe

Oferuję konsultacje projektowe. Doradzę jak stworzyć brief, gdzie marka lub przedsięwzięcie mają niewykorzystany potencjał. Przeprowadzę nadzór koncepcyjny nad realizacją.